Adrien Sehnal

* 1953

  • “So the other day we burnt a Russian tank along with another guy. And it was due to the fact they had barrels of gas in the back. So we bashed it with a brick or something. It simply broke out and gas began to flow out of it. I would never do that again today, as I would be worried it may explode. Back then we didn’t think about it twice and considered it a kind of a protest. As the gas flew out, we burnt it and ran away. As they didn’t see in the back, they had no clue what was going on. But the next day the tanks were out of the Wenceslas square. As it actually burn a lot more tanks, I don’t recall how many, but it was enough. I believe a minimum of five tanks were burnt by young people all around Prague.“

  • “I remember well they wanted to promote us pioneers in the third grade. And after they brought out the pioneer scarf I said out loud in front of everyone, that I disagreed and protested against being a pioneer. And I also said I was going to drown it in the flooded river. So I managed to persuade two of my colleagues to come along with me to the Berounka river in Radotín. Berounka was flooded and somewhere up the river spa, even today there is a kind of an island, so I said I had a good idea to bring the scarf on the island to drown it there. But there was a problem as I could not swim back then. A mate of mine, I recall, stayed at the river bank just watching me. And the other one went along with me. We crossed the river. My nose got stuffy and the water went up to my forehead, but I kept marching on. Sometimes I jumped up, took a deep breath, well I could not swim. Finally I got to the island. I was cool, I believed I would get there. I did not think that the water could pull me down. I said, that was my goal to drown the communist scarf.“

  • “The environment was so terrible there, as it was a small cell and we could not look out of it at all. There were two beds, a sheet without any lining, just a bed cover. And a French toilet right in the same room. And we had to inhale the odour all the time. When a prisoner went to the toilet, the other one had to turn round not to look. Just the feeling made me feel ill and of course the smell was overwhelming; it took at least ten minutes to get some fresh air back. So we kind of lived in a larger toilet room, that´s how it was.“

  • „Odseděl jsem to do mrtě a jak říkám, moji rodiče byli zastrašení. Nenašel se nikdo, kdo by o mě informoval ve Svobodné Evropě, v BBC a podobně. Kdyby o mě mluvili jako o člověku, který se postavil proti režimu, tak pochopitelně bych se snažil posílat o sobě nějaké informace ven, jako to dělal Havel. Já to ale neměl komu poslat. Nikdo neměl odvahu o mě informovat. Takže jsem ani žádné informace o sobě neposílal. Rodiče byli zastrašení a máma říkala, že nemohla nic podniknout, protože moje sestra by se nedostala na školu. Takže se chovala jako srab, jako všichni obyvatelé Československa. Jediný, kdo se mě zastal, byli atleti Radotína, kteří veřejně žádali za moje osvobození. Těm musím poděkovat. Byli jediní. Bohužel, jak říkám, tím že o mě nikdo nevěděl, tak kdyby mě tam zabili, neštěkl by po mě pes. To považuji za strašně špatné.“

  • „Jelikož jsem v tu dobu začal přemýšlet i politicky, tak jsem si říkal, že tady jsou data z celé republiky a kdyby se to zlikvidovalo, tak ta republika jde K.O. Měli by tady dva a půl milionů důchodců a režim by nevěděl, co jim má vyplatit. Říkal jsem si, že by to mohlo vyvolat celonárodní povstání. Komunisti by nevěděli, komu mají vyplatit na důchod. V tu dobu jsem tedy o tom uvažoval, to přiznávám. Zpětně je mi jasné, že to na mě bylo narafičené a kdybych to udělal, dostal bych trest smrti. Je dost možné, že měli nějakou kopii na nějakém jiném místě. Že bych ten čin nedokonal, ale oni by mě mělo za toho, co spáchal sabotáž. Rozhodl jsem se, že tu sabotáž nespáchám. Poškodil bych režim a lidi by se vzbouřili, ale ve finále by došlo k situaci, že nějaký důchodce, který třeba ani nechodí nebo je nemocný, nedostane důchod. Tenkrát nikdo neměl našetřené peníze.“ - „Já bych to zpřesnil. Jestli jsem rozuměl dobře, tak v roce 1972 vás nabádal Marko Kukec, abyste spáchal trestný čin. Je to tak?“ - “Ano.“ - „A došlo ke spáchání trestného činu?“ - „Bylo to ve stádiu pokusu. Jen jsem si technicky vyzkoušel, že je to možné. To, že jsem vymazal nějaké dva tři kotouče, je srovnatelné s tím, že si někdo natočí muziku na magnetický kotouč. Když máte kopii, tak si další zase vytvoříte. Takže nevznikla žádná škoda, v podstatě.“

  • „Prostě došlo k tomu, že pro mě přišli. V Celetné ulici se objevily volhy. Naskákali na mě a odvedli mě do Bartolomějské ulice. Tentokrát to nebylo obyčejné zatčení. Mlátili mě. Pak pro mě byl šok, když jsem šel do školy a všude, v celé republice byla stávka. Takže zřejmě díky tomu, že se tam lidi střídali, tak se to dostalo do celé republiky. To byla taková poslední akce, kdy jsme se jako český národ vzedmuli proti okupaci. Pak přišly Vánoce a společnost se uspala. Nastala beznaděj. Já jsem to prostě cítil. Ale pokud jde o mě, neuvažoval jsem o tom, že bych obětoval život aby se pak o mně mluvilo. Bohužel tuhle beznaděj tak pojal student Palach, kterého jsem samozřejmě osobně neznal. Byl to pro nás všechny šílenej šok, že se upálil. Společnost se zase vzedmula. Bylo to v těch lidech, ale už příliš ohýbali páteř. Takový hrdinský čin ale pozvedl národ a šel na pohřeb.“

  • „Byla neděle a já jsem byl na Václaváku. Sledoval jsem co se bude dít. Nahoře u kašny jsem viděl asi tři studenty, jak tam vykřikovali, že by měla být stávka. Já jim říkal, že je to supe nápad. Ale lidi kolem nich chodili a nikdo nereagoval. Říkal jsem, že tady je něco špatně a že jim není pořádně rozumět. Přečetl jsem si ten jejich papír a řekl jsem jim, aby to nechali na mně, že to rozjedu. Začal jsem tedy číst ty body. Že musíme jít do stávky a že je to jediná šance, jak zvrátit tu okupaci. Žádné mikrofony, nic. Mluvil jsem hlasitě, že mě bylo slyšet 30 metrů daleko. Začali se zastavovat lidi, za půl hodiny už tam bylo několik tisíc lidí.“

  • „Pamatuji si úmrtí prezidenta Zápotockého – jako by to bylo včera. Šli jsme na pražský hrad, kde byla obrovská fronta lidí a v nějaké místnosti ležela mrtvola prezidenta. My jsme kolem prošli a viděli jsme ho. Potom už začal vládnout Novotný. Snažil jsem se ho karikovat, kreslil jsem jeho portréty a chtěl jsem ho zesměšňovat. Nebyl to pro mě důstojný prezident. Tak jako můj děda jsem doufal, že se to musí změnit. Že není možné, že jen určití lidi musí dodržovat zákony a druzí ne.“

  • „Pokud jde o Stalina, zemřel v době, kdy jsem se narodil. Ale jeho duch žil v podstatě stále. Můj děda Karel Herynk, ke kterému jsem se přestěhoval v mých sedmi letech, tak ten poslouchal všechny možné západní stanice – Svobodnou Evropu, Hlas Ameriky, BBC.. bylo to rušené, ale on dělal všechno možné, aby to slyšel. Vždycky mě volal, abych byl u toho, takže když jsem nebyl ve škole, několikrát denně jsem sledoval ty zprávy a zaujalo mě to. Říkal mi, že ten systém, který tady je, se nemůže udržet, že je to něco nenormálního. Že i v Rusku je to jen teror. Že tento režim musí padnout. Probouzel se každé ráno s nadějí, že tahle totalita skončí. Díky němu jsem tedy dostával ty reálné informace o tom, jak to v životě je. Jak je to v západní Evropě a jak to bylo tady do roku 1938, 1939. Jak to tady bylo za války.“

  • Full recordings
  • 1

    Český rozhlas, Vinohradská, 05.04.2016

    (audio)
    duration: 05:35:11
    media recorded in project Stories of 20th Century
  • 2

    Praha ED, 18.10.2019

    (audio)
    duration: 02:05:21
    media recorded in project Stories of the 20th Century TV
  • 3

    Praha, 15.03.2021

    (audio)
    duration: 01:24:25
    media recorded in project The Stories of Our Neigbours
Full recordings are available only for logged users.

Let’s protect our health and save our planet

28-Adrien Sehnal - 42
28-Adrien Sehnal - 42
photo: archiv pamětníka

Adrien Sehnal was born on 16th May, 1953 in Prague. His later opinions and political attitudes were largely influenced by his grandfather, Karel Herynk. In childhood manifested a sports and courageous spirit; he was so called hyperactive child. Already at elementary school presented his anti-communist opinions. At the eighth grade demonstratively drowned his pioneering scarf in the river Berounka and in 1968 organised strikes and demonstrations against the former Soviet occupation. Got arrested and interrogated by the state police in Bartolomějská street. After starting a job he got arrested in 1974. The reason was destroying important data regarding pension security in the former Czechoslovakia. In the framework of custody in Prague-Ruzyně he was sentenced to sabotage for 10 years unconditionally. He served the whole punishment in the Valdice prison. He dealt with psychological and physical suffering by secret practice of sports and body-building. That way he won respect and excellent physical condition that he also used after release. At the age of 63 he is now a successful and active sportsman promoting healthy life style and criticizes totalitarian regimes.